Report “Czechtek 2004”, Boněnov u Plané, 30.7.-3.8.2004

Letošní Czechtek byl menší než minulý ročník a svojí atmosférou se blížil prvním ročníkům tohohle teknivalu. Zúčastnilo se ho 142 soundsystémů z několika evropských zemí a cca 15 000 – 20 000 návštěvníků. Bohužel tlak Policie ČR před jeho konáním nedovolil normální jednání s majiteli pozemků a tak bylo nutno ho udělat “nelegálně”, tj. na pozemku patřícím Pozemkovému fondu ČR, pronajatém soukromému zemědělci Liborovi Ludíkovi. Proto byla párty na pokyn premiéra ČR ukončena zásahovými jednotkami Polici ČR v síle cca 800 mužů v úterý 3.8.2004, naštěstí bez zásadního násilí z obou stran.

I přes tento poněkud nešťastný závěr a následnou logickou medializaci ukázal tento 11. ročník teknivalu několik zásadních trendů ve vývoji “DIY kultury”:

  1. Byl více mezinárodní než předchozí teknivaly – Na tento fakt má vliv jak otevření hranic po vstupu ČR do EU, tak problémy které mají soundsystémy ve Francii a Británii a celkový pohyb “svobodných kmenů” na východ, přičemž většina soundsystémů pokračuje ve své letošní pouti po Czechteku na Slovtek a posléze na Bulgariatek. Francouzská přítomnost byla velice silná, nejen na straně soundsytémů, tak na straně návštěvníků.

  2. Byl méně komerční než minulý ročník – větší vzdálenost a nejistota ohledně postupu PČR eliminovaly většinu “podnikavců” a lidí kteří v podstatě nemají zájem o tuto kulturu a jeli by sem jenom kvůli tomu, že je to “cool”. To přispělo k atmosféře všeobecné sounáležitosti a příjemné “komornosti” akce.

  3. Byl znát zřetelně odklon od rychlejší hudby (“česká rychta” na 185 BPM) k pomalejším stylům jako je acid tekkno či breakbeat (na cca 140 BPM). Naprostá většina zahraničních soundsystémů hrála právě tyto pomalejší styly a celkově byl Czechtek méně “tekkno only”, v podstatě zde byly zastoupeny všechny progresivní hudební styly současnosti, od hiphopových soundsystémů, přes psytrancové, reggae, dancehall, jungle, dnb soundsystémy, samozřejmě hardtekno a jungle převažovaly.

  4. Czechtek byl až do jeho ukončení velice příjemný a relaxovaný, počasí přálo, prostředí hlubokých lesů mu velmi svědčilo. Atmosféra všeobecné pohody a klidu naprosto převažovala.

Závěr

Tradiční každoroční teknival byl opět srazem kmenů svobodných lidí, s výbornou atmosférou a jediný bod který byl nepříjemný bylo jeho ukončení Policií ČR, jejíž zásah v síle 800 těžce vyzbrojených mužů, 3 vodních děl, slzného plynu a policejního vrtulníku byl zcela neadekvátní situaci a je zbytečným nákladem pro nás, daňové poplatníky této republiky. Více informací najdete na http://www.freetekno.cz .



Report „Czechtek 2003“, Ledkov u Kopidlna, 25.7. – 3.8.2003

Jaký byl Czechtek 2003?

Czechtek byl obrovský  - Přijelo víc jak 110 soundsystémů, které se seskupily do cca 90 „stěn“, neboli stages, z toho 27 soundsystémů bylo ze zahraničí. Z toho nám vyplývá že v Čechách máme okolo 90ti samostatných soundsystémů, což je slušné číslo.

 

Mediální zdroje mluví o 40 000 návštěvnících, což by mohlo kumulovaně odpovídat, v noci z pátku 25.7.2003 mohlo být na 6 loukách okolo 12 000 lidí, v sobotu přibylo na cca 15 000 a v neděli začal odliv, v noci tam mohlo být max. 6000 lidí. Přes týden lidí dál ubývalo, takže o dalším víkendu tam bylo max. 500 lidí.

 

Místo bylo tento rok vybráno velice dobře, bylo to několik rozlehlých luk, oddělených lesem, s nedalekým rybníkem, takže bylo výrazně příjemnější než minulý rok. Jediným problémem byla blízkost osady Ledkov, jejíž někteří obyvatelé si stěžovali médiím na hluk. Rozloha celého areálu byla taková, že dojít z jednoho konce na druhý trvalo několik hodin proplétání se mezi davy lidí, auty, stany a soundsystémy. Jednotlivé části jakoby žily samostatným životem a u každého soundsystému se vytvořila jiná atmosféra a jiný „mikrokosmos“. Z toho nám vyplývá že Czechtek byl taky

 

Různorodý - Czechtek není jenom o muzice. Je to ukázka schopností alternativní kultury tady v Čechách a ta je sice seskupená kolem muziky, ale má spoustu jiných odvětví. Většina soundsystémů měla videoprojekce na vynikající úrovni, nechybělo několik „kin“ s celými filmy, hrálo se ohňové divadlo, probíhaly různé fire-shows apod.

 

Co se muziky týče, zaznamenal jsem poměrně velký posun k pomalejšímu „acid teknu“ okolo 140 – 160 BPM, které hrála naprostá většina zahraničních systémů a velká část českých větších systémů, někdy tohle tekno překvapivě přecházelo až do psytrance. Oproti minulému roku se tolik nehrál jungle a drum´n´bass, pouze u systémů které se mu věnují stále. Klasické hardtekno na 180 – 190 BPM, tj. ta „správná česká rychta“ bylo slyšet jen u několika soundsystémů, u kterých bylo stále plno. Na druhém konci spektra několik soundsys hrálo hardcore, breakcore a speed na víc jak 200 BPM. Objevilo se několik čistě psytrancových systémů, přes den se hrál taky hip-hop a příjemným zpestřením byly koncerty živých rockových kapel, jako jsou Chancers, Ahumado Granujo apod. na podiu Strahova a spol.

 

Czechtek byl organizovaný - Nikdo si nemohl nevšimnout vybírání příspěvku na úklid a pronájem louky, dále vykolíkovaných míst na parkování a pro systémy, několika „organizátorů“ na místě, stavebních buněk s předraženými nápoji a jídlem, hasičského vozu apod. Tyto kroky byly často kritizovány, ale domnívám se, že nijak zásadně nezasahovaly do atmosféry Czechteku jako takového a byly omezeny na nejmenší možnou míru, aby to stále byla spíš „free party“. Na druhé straně akce byla legální, existuje smlouva s pronajímatelem pozemku, pozemek byl po konci akce důkladně uklizen a to určitě přispělo k tomu, že 

 

Czechtek byl nekonfliktní, uvolněný a relaxovaný - Atmosféra byla velice příjemná, po pátečním „nájezdu“ a s ním spojeném stresu se velmi uklidnila a na místě nebyly prakticky žádné konflikty. Počasí bylo teplé a letní, přes den až moc horké. Policie nemusela zasahovat ani jednou, omezila se na monitorování vjezdu na akci. Lidi jakoby si udělali svoje vlastní pravidla soužití a ty respektovali. Jediná nepříjemnost byl jako každý rok velký počet krádeží, což je problém snad každé větší akce.

 

Czechtek byl bez trvrdých drogNaprostá většina návštěvníků konzumovala legální drogy – pivo, vodku, cigarety apod. Pivo bylo oproti minulému roku u většiny soundsystémů kvalitní a dobře chlazené, za lidovou cenu 20 Kč, podobně jako ostatní alkohol a nealko. Konzumovala se taky dost marihuana, podle toho jak si kdo přivezl svoje výpěstky z domova. Co se týče chemických drog, na první pohled to vypadá, že jsou poměrně na ústupu, nad extází začíná převažovat LSD a přírodní psychedelika. Tvrdé drogy (heroin, pervitin, amfetaminy) se zde neobjevily prakticky vůbec.

 

Celkové shrnutíTento Czechtek byl logickým pokračováním minulého ročníku, byl příjemný, nekonfliktní a různorodý a stále zůstává nejvýznamnějším festivalem free „do it yourself“ alternativní kultury v Čechách a ve střední Evropě.

 

Czechtek 2002, 26.7. - 31.7.2002, Andělka u Frýdlantu

Tenhle Czechtek byl jiný než ty minulé. Proč?

 

1) Byl legální, tj. majitel a správce pozemku souhlasili s jeho konáním na pozemku, který vlastní. Nahlášení akce na radnici sice mělo formální mouchy, ale akce nebyla ani nelegální, ani zakázaná. Z toho vyplývala velice rozumná role Policie ČR, která monitorovala situaci a nijak na místě nezasahovala, jelikož k tomu neměla žádný důvod. Domluva se starostkou obce Andělka byla bez problémů, komunikace fungovala a vyústila v oboustrannou spokojenost po skončení úklidu odpadků (viz dále). Obyvatelům vesnice Andělka byly zdarma distribuovány ušní ucpávky a nebyly s nimi žádné konflikty.

 

2) Byl obrovský, konal se na 180 ha pozemku, trval 5 dní, bylo tam 47 velkých soundsystémů (ve skutečnosti jich ale bylo daleko víc, protože se spojovaly a na jedné stage byly většinou 2-3, někdy i 6 soundsystémů v jedné "hradbě"). Na louce za Andělkou bylo nejvíc lidí asi v sobotu v noci, cca 12 000, ostatní dny tam bylo okolo 5 000 - 10 000 lidí. Počasí bylo výborné, letní, ani moc horko, ani moc zima.

 

3) Byl hudebně rozmanitý, oproti minulým letům už se nehrálo všude jenom hardtekno na 185 BPM, ale velká část soundsystémů hrála jiné hudební styly, z rychlejších a "tvrdších" hlavně drum´n´bass, jungle, jungle-tekk, z těch pomalejších například psytrance, reggae, ale třeba i deep house. Prakticky všechny soundsystémy oproti minule měly výrazně lepší vybavení, často sice zapůjčené, proto kvalita zvuku byla u naprosté většiny na hodně vysoké úrovni. Některé stěny reproduktorů byly obrovské, o výkonu nad 50 kW. Jiné soundsystémy vsadily na méně "beden", ale kvalitnějších - často byly vidět Turbosoundy, které dávají výjímečně kvalitní zvuk.

 

4) Daleko více se tam hrálo naživo, je sice pravda, že naprostá většina soundsystémů se stále drží tradičního schématu "DJ - zesilovače - reprobedny", ale poměrně často byla reprodukovaná muzika doplňována MC´s, hraním na kytary, bicí a vyskytly se i živé kapely, často se bubnovalo na africké bubny djembe apod. Samozřejmostí byly přes den i v noci live-acty, tedy hudebníci tvořící hudbu přímo na místě ze syntezátorů a samplerů. Na letošní Czechtek přijeli i některé projekty zvučných jmen, jako Infrabass, Amnesia, IO Sys nebo Suburbass.

 

5) Bylo tam pořád co dělat a na co koukat, ten,  kdo měl oči otevřené, si vždy něco vybral, teknival tento rok byl daleko víc o jiných formách zábavy než o hudbě, například o filmových představeních, fire-shows, různých performancích, žonglování, ohňostrojích a vůbec měl celkovou atmosféru uvolněné párty, ne spikleneckého srazu pod policejním dohledem. Teknival byl v noci velice barevný, soundsystémy poněkud nesmyslně začaly pracovat na profesionálním osvětlení ve stylu velkých komerčních párties, doby kdy stačily dva stroboskopy jsou asi dávno pryč. Samozřejmostí byly různé gastronomické zážitky, jako indická jídla, vegetariánské speciality, dvě čajovny, studené čepované pivo, různé i dosti exotické nápoje apod.

 

6) Součástí teknivalu jsou samozřejmě drogy. Ty jsou ovšem součástí jakékoliv zábavy dnešní mládeže, a zde se nekonzumovaly více než na jiných akcích, například komerčních párties nebo v klubech. Vzhledem k tomu, že tzv. objevitelské roky, kdy chemické drogy byly novinkou a všichni je chtěli vyzkoušet, jsou již pravděpodobně za námi, ubylo excesů pod jejich vlivem. Naprostá většina účastníků holdovala mohutně naší národní droze a to alkoholu (pivo a vodka se prodávaly skutečně ve velkém), stále se zvětšující skupina lidí kouřících marihuanu rozhodně nebyla zanedbatelná, ale tzv. tvrdé drogy příliš nebyly vidět. Na místě se prakticky chemické drogy nedaly sehnat a dealeři se pravděpodobně již specializují na lukrativnější "rita" v klubech a ve středech měst.

 

7) Organizace - teknival je svou podstatou akce neorganizovaná, což je asi největší rozdíl oproti komerčním akcím. To znamená, že se soundsystémy a lidé sjedou na jedno místo a tam nějakou dobu pobudou, nikdo jim nedává rozkazy nebo pokyny, je to decentralizovaná skupina nezávislých jednotek. I přesto je nutno dodržovat nějaká pravidla a tento teknival dokázal, že tato pravidla se nemusí nikde vyvěšovat, každý je má v sobě. Jediné pravidlo, které bylo explicitně vyhlášeno, byl zákaz prodeje balonků s N2O (rajským plynem) a toto pravidlo se až na vyjímky dodržovalo.

 

8) Následky po teknivalu - Největším problémem byl úklid odpadků, který se řešil ještě 14 dní po akci, ale louka je už naštěstí zcela uklizená. Majitelé pozemku slíbili na začátku akce, že odpad zabalený do pytlů po skončení akce odvezou do spalovny, ale svůj slib nesplnili. Proto několik skupin dobrovolníků muselo louku uklidit a nechat odpad odvézt na vlastní náklady. Dnes je louka v možná čistším stavu než před začátkem Czechteku.

 

Závěr

 

Tento ročník Czechteku ukázal, že tato párty může být bez zásadních problémů, bez konfliktů s okolní "občanskou" společností, že lidem, kteří na tuto párty jezdí každý rok jde jen o zábavu a o nic jiného. Ukázal také, že není zapotřebí nějaké složité organizace, aby se udělala velká a dobrá párty, která může být místem setkávání lidí a přínosem pro naší nezávislou kulturu.

 

 

Czechtek 2001 – Doksy u Máchova jezera, býv. vojenský prostor Mimoň

 

Tenhle Czechtek byl poznamenaný blokádou policie ČR, která odřízla celý areál od světa na dva dny na základě žádosti starosty městečka Doksy. Byl poměrně velký – 8000 – 10000 lidí, v krásném údolí bývalého vojenského prostoru, sjelo se zde cca 30-40 soundsystémů, některé poměrně velké (stěna OSN atd.). Czechtek byl ukončen policií po dvou dnech konání, což bylo velice nepříjemné.

 

 

Czechtek 2000 – Lipnice u Třeboně

 

V tomto roce se konal Czechtek na pozemku bez souhlasu jeho majitele, což společně s deštěm nepříznivě ovlivnilo jeho atmosféru. Zúčastnilo se ho cca 6000 – 8000 lidí a atmosféra byla poměrně stísněná, jak kvůli nepříjemnostem ze strany policie, tak kvůli všudypřítomnému bahnu. I přes tyto negativní body byl Cztek velký a zajímavý, ačkoliv vyústil v nenávistnou mediální kampaň a trestní obvinění pro jeho zdánlivé „organizátory“.

 

 

Czechtek 1999 – bývalé letiště Ralsko u Mimoně

 

Tento rok se konal Czechtek na výjímečně krásném a příjemném místě, jakým bylo bývalé letiště sovětské armády Ralsko. Atmosféra byla zcela mimořádná, pruda ze strany státních orgánů se prakticky nekonala a v paměti všech cca 6000 účastníků zůstane tento Czechtek jako mimořádně povedený.

 

 

Reportz by Alef :) Pokud máte nějaký report ze starších ročníků Czechteku (1994 – 1998), prosím pošlete mi je na maila alef.techno@volny.cz a já je sem zařadím. Díx :)